Projekt “Ślązaków Portret Wielokrotny” jest realizowany dzięki finansowaniu z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji obywatelskich oraz umocnienie więzi społecznych wśród dorosłych mieszkańców subregionu zachodniego województwa śląskiego poprzez wymianę opowieści o ich „małych ojczyznach”. W ramach przedsięwzięcia planowane są cykle spotkań, które umożliwią uczestnikom dzielenie się wiedzą oraz digitalizację materiałów związanych z historią ziem raciborskiej, rybnickiej i wodzisławskiej, a także zachęcą do podejmowania działań na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa.
Warsztaty
Nasze warsztaty to więcej niż tylko teoria – to praktyczne “know-how”, które pomoże każdemu zrozumieć, jak angażować się w sprawy swojej „małej ojczyzny” i działać na rzecz wspólnego dobra.
W ramach projektu zorganizujemy co najmniej 15spotkań w powiatach raciborskim, rybnickim i wodzisławskim. Warsztaty będą zawierać informacje z zakresu partycypacji obywatelskiej. Dzięki czemu będziemy mogli się podzielić swoją wiedzą na temat budowania naszej społeczności.
Warsztaty “Moja Mała Ojczyzna” to też szansa na integracjęzsąsiadamiiwzajemnąwymianędoświadczeń.
Dodatkowo podczas każdego z naszych spotkań gromadzimyzdjęcia, dokumentyiinnearchiwalnemateriały, które potem posłużą do budowania cyfrowegoarchiwum naszych „małych ojczyzn”.
Spotkania
Spotkania stanowią przestrzeń, w której każdy uczestnik może podzielićsięhistoriąswojejrodzinylubmiejscowości, przyczyniając się do tworzeniawspólnejopowieściolokalnejspołeczności.
Podczas spotkań z cyklu “Lokalna Spuścizna” zachęcamy do dzielenia się opowieściami, wspomnieniami i anegdotami związanymi z lokalną historią. Każda historia ma znaczenie – od osobistych przeżyć, przez rodzinne tradycje, po wydarzenia, które wpłynęły na życie mieszkańców całej społeczności.
Bardzo ważną częścią naszych spotkań będzie oglądanienażywo przyniesionycharchiwalnychmateriałów. Zapraszamy uczestników do przynoszenia ze sobą pamiątek, starych fotografii, listów, dokumentów i innych artefaktów, jak chociażby ludowe ubiory, które mogą pomóc w dokumentowaniu historii lokalnej społeczności. Zebrane materiały będą zeskanowane, co pozwoli na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń oraz stworzenie cyfrowego archiwum dostępnego dla wszystkich mieszkańców.
Wystawy
Na zakończenie projektu zorganizujemykonferencjępołączonązwystawą “PodzielsięHistorią“.
Konferencja będzie świetną okazją do zaprezentowania efektów naszych działań i wymiany doświadczeń zebranych podczas warsztatów i spotkań. Podsumujemy nasze dotychczasowe dzielenie się historiami, wspomnieniami i wnioskami, które wyłoniły się w trakcie realizacji projektu.
W ramach wystawy “Podziel się Historią” stworzymy przestrzeń, gdzie dzięki naszym grafikom i ich rozwiązaniom cyfrowym, uczestnicy będą mogli podziwiać poszczególne zdjęcia i materiały archiwalne w powiększonej wersji, na planszach. Wybrane zdjęcia i dokumenty zostaną opisane i opatrzone kontekstem historycznym, co umożliwi głębsze zrozumienie i docenienie tej lokalnej spuścizny. Zapraszamy więc do udziału wszystkich mieszkańców, pasjonatów historii i osoby zainteresowane pokrewnymi tematami!